PO NAJŤAŽŠOM ÚSEKU CESTY...

kráčal s nami nielen  ALZHEIMER

Počet strán: 84; väzba: V2 (kombinovaná: zošívaná + lepená); rozmer: 145 x 210 mm;  hmotnosť: 120g; jazyk: slovenský; ISBN: 978-80-89241-44-6; cena: 5,00 € (pre dôchodcov a študentov 3,50 €).

Po_najtazsomTáto kniha je viac než autobiografia – je to takmer „reportáž“, dokumentárny záznam o „dlhom odchádzaní“ blízkej, milovanej osoby, o jej postupnom menení sa v priebehu šiestich rokov – od prvých príznakov choroby do definitívneho odchodu... Keďže autorom je lekár a obeťou choroby jeho manželka, v knihe sa striedajú odborné pasáže s vyslo­vene intímnymi, poznatky lekára (skúsenosti i úvahy) o podstate choroby a možnostiach (či skôr nemožnostiach!) jej liečby s lí­­čením problémov „opatrovateľa“ a neskúseného „mu­ža v do­­mác­nosti“ a s emotív­nym opisom menenia sa (psy­chic­kého i fyzického) milovanej osoby, ktorá po viac než päťdesiatich rokoch spoločného života definitívne odchádza.

Ale tento opis priebehu Alzheimerovej choroby nie je jedinou témou knihy. V pozadí je tu iný silný motív; a ten sa znova a znova tlačí do popredia. Je ním hľadanie odpovede na častú a trýznivú otázku mnohých ľudí: „PREČO?“ No aby bolo možné odpovedať si na túto otázku, je treba vyjasniť si viaceré iné, napríklad: Čo to je náhoda, a kedy už nemožno hovoriť o ná­hode? A ak nejde o náhodu, čo je to potom? A tak práve „náhode a zámeru“ – a rozpoznávaniu jedného od druhého (treba zdôrazniť, že z hľadiska veriaceho človeka) – je venované veľká časť knihy. Podľa skúseností autora totiž práve toto môže zásadne zmeniť postoje človeka: tak, že dokáže vidieť aj v nepríjem­ných a ťažkých zážitkoch zmysel, že nestratí nádej, lebo vie, že koniec bude dobrý, dokonca lepší, než by si sám vedel „naplánovať“.

Ak totiž motivácia úmyslov a činov človeka je čistá a spravodlivá, potom – aj keď sa udalosti vyvíjajú tak, že sa mu zdanlivo nič nedarí – môže si byť istý, že cieľ napokon dosiahne; aj keď možno k ne­mu príde inou cestou, nie práve tou, ktorú mal pôvodne naplánovanú.

Pozrite si úvod a obsah knihy

 

 

Prejsť na:

úvodná strana

cenník